PPL90U-180
DigiKey Part Number
993-1466-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PPL90U-180
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 90W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18V 90 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
Phihong USA
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.94" L x 2.52" W x 1.42" H (151.0mm x 64.0mm x 36.0mm)
Voltage - Output
18V
Approval Agency
cULus, IEC
Current - Output (Max)
5A
Standard Number
Power (Watts)
90 W