PPL36U-120L6 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Phihong USA
In Stock: 161
Datasheet
12V 36 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
PPL36U-120L6
DigiKey Part Number
993-1445-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PPL36U-120L6
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 36W
Customer Reference
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Manufacturer
Phihong USA
Polarization
Positive Center
Efficiency
Level VI
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Cord Length
59" (1.50m)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.94" L x 1.97" W x 1.30" H (100.0mm x 50.0mm x 33.0mm)
Voltage - Output
12V
Current - Output (Max)
3A
Standard Number
Power (Watts)
36 W