PPL300U-120
DigiKey Part Number
993-1479-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PPL300U-120
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 288W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 288 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
288 W
No Load Power Consumption
500mW (Max)
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Rectangular, 6 Position
Cord Length
39.4" (1.00m)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
10.00" L x 4.57" W x 1.85" H (254.0mm x 116.0mm x 47.0mm)
Voltage - Output
12V
Current - Output (Max)
24A