PPL160U-480
DigiKey Part Number
993-1472-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PPL160U-480
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 158W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48V 158 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
158 W
Manufacturer
Phihong USA
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
6.90" L x 2.91" W x 1.65" H (175.2mm x 74.0mm x 42.0mm)
Voltage - Output
48V
Approval Agency
cULus, IEC
Current - Output (Max)
3.3A