POE90U-BTAX460-R
DigiKey Part Number
993-POE90U-BTAX460-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
POE90U-BTAX460-R
Description
90W IEEE802.3BT 10G HIGH SURGE P
Detailed Description
56V Power Over Ethernet (POE) 1 Port Passive Injector 10Gbps Data Rate
Phihong USA
Data Rate
10Gbps
Operating Temperature
-20°C ~ 40°C
Efficiency
89%
Type
Passive Injector
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
6.54" L x 3.15" W x 1.72" H (166.0mm x 80.0mm x 43.6mm)
Approval Agency
CE, cUL, UKCA
Voltage - Output
56V
Standard Number
Current - Output
1.6 A
Power (Watts) - Per Port
90W