UC500-18GS-2EP-IO-V15
DigiKey Part Number
2046-UC500-18GS-2EP-IO-V15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UC500-18GS-2EP-IO-V15
Description
ULTRASONIC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ultrasonic Proximity Sensor 1.181" ~ 19.685" (30mm ~ 500mm) IP67 Cylinder, Threaded - M18
Category
Material - Body
Stainless Steel
Manufacturer
Pepperl+Fuchs, Inc.
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Packaging
Box
Termination Style
Connector
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Sensor Type
Ultrasonic
Ingress Protection
IP67
Sensing Distance
1.181" ~ 19.685" (30mm ~ 500mm)