UC2000-30GM70S-2E2R2-V15
DigiKey Part Number
2046-UC2000-30GM70S-2E2R2-V15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UC2000-30GM70S-2E2R2-V15
Description
ULTRASONIC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ultrasonic Proximity Sensor 3.937" ~ 78.740" (100mm ~ 2m) IP65 Cylinder, Threaded - M30
Category
Material - Body
Nickel-Plated Brass
Manufacturer
Pepperl+Fuchs, Inc.
Voltage - Supply
12V ~ 30V
Packaging
Box
Termination Style
Connector
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Sensor Type
Ultrasonic
Ingress Protection
IP65
Sensing Distance
3.937" ~ 78.740" (100mm ~ 2m)