Image for NBB15-30GM50-WS-V93 is not available
NBB15-30GM50-WS-V93
DigiKey Part Number
2046-NBB15-30GM50-WS-V93-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NBB15-30GM50-WS-V93
Description
INDUCTIVE AC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.591" (15mm) IP67 Cylinder, Threaded - M30
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NBB15-30GM50-WS-V93 Models
Category
Material - Body
Nickel-Plated Brass
Manufacturer
Pepperl+Fuchs, Inc.
Voltage - Supply
20 VAC ~ 253 VAC
Packaging
Box
Termination Style
Connector
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP67
Sensing Distance
0.591" (15mm)