Image for NBB10-30GKK-WS is not available
NBB10-30GKK-WS
DigiKey Part Number
2046-NBB10-30GKK-WS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NBB10-30GKK-WS
Description
INDUCTIVE AC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.394" (10mm) IP67 Cylinder, Threaded - M30
Category
Material - Body
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Manufacturer
Pepperl+Fuchs, Inc.
Voltage - Supply
20VAC ~ 250VAC
Packaging
Box
Termination Style
Connector
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP67
Sensing Distance
0.394" (10mm)