Image for NBB10-30GK50-E2-15M is not available
NBB10-30GK50-E2-15M
DigiKey Part Number
2046-NBB10-30GK50-E2-15M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NBB10-30GK50-E2-15M
Description
INDUCTIVE DC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.394" (10mm) IP68, IP69K Cylinder, Threaded - M30
Category
Material - Body
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Manufacturer
Pepperl+Fuchs, Inc.
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Packaging
Box
Termination Style
Cable
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP68, IP69K
Sensing Distance
0.394" (10mm)