PJSD36CW-AU_R1_000A1
DigiKey Part Number
3757-PJSD36CW-AU_R1_000A1TR-ND - Tape & Reel (TR)
3757-PJSD36CW-AU_R1_000A1CT-ND - Cut Tape (CT)
3757-PJSD36CW-AU_R1_000A1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PJSD36CW-AU_R1_000A1
Description
TVS DIODE 36VWM 71VC SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
71V Clamp 3A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-323
Category
Power - Peak Pulse
350W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
45pF @ 1MHz (Max)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
40.57V
Package / Case
SC-90, SOD-323F
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
71V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3A (8/20µs)