MBR1H60CH-AU_R1_007A1
DigiKey Part Number
3757-MBR1H60CH-AU_R1_007A1TR-ND - Tape & Reel (TR)
3757-MBR1H60CH-AU_R1_007A1CT-ND - Cut Tape (CT)
3757-MBR1H60CH-AU_R1_007A1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR1H60CH-AU_R1_007A1
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 1A SOD323HE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 1A Surface Mount SOD-323HE
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 60 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
55pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
1A
Supplier Device Package
SOD-323HE
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
720 mV @ 1 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C