EZJ-P1V420FM
DigiKey Part Number
P122057TR-ND - Tape & Reel (TR)
P122057CT-ND - Cut Tape (CT)
P122057DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EZJ-P1V420FM
Description
VARISTOR 42V 8A 0603
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
42 V 8 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Category
Current - Surge
8 A
Manufacturer
Panasonic Industry
Number of Circuits
1
Series
Capacitance @ Frequency
55 pF @ 1 MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
30 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
37.8 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Typ)
42 V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Varistor Voltage (Max)
46.2 V