ERZ-V05D820
DigiKey Part Number
P7180-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V05D820
Description
VARISTOR 82V 800A DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 V 800 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERZ-V05D820 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
90 V
Current - Surge
800 A
Series
Energy
3.5J
Capacitance @ Frequency
460 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
50 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
65 V
Varistor Voltage (Min)
74 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
82 V