EEU-EB1J100SH is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 4 807
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 5 102
Datasheet
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
10 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EEU-EB1J100SH
DigiKey Part Number
P19616CT-ND - Cut Tape (CT)
P19616TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-EB1J100SH
Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-EB1J100SH Models
Ripple Current @ Low Frequency
30 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
49.5 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C