ECE-A1HKA100
DigiKey Part Number
P828-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECE-A1HKA100
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ECE-A1HKA100 Models
Ripple Current @ Low Frequency
35 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
59.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C