ECE-A1EKS100I
DigiKey Part Number
10-ECE-A1EKS100ICT-ND - Cut Tape (CT)
10-ECE-A1EKS100ITB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECE-A1EKS100I
Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL TH
Detailed Description
10 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ECE-A1EKS100I Models
Ripple Current @ Low Frequency
28 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
25 V
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C