ECA-1CM470I | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ECA-1CM470I |
Description | CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 31 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 47 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ECA-1CM470I Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 130 mA @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 221 mA @ 10 kHz |
Part Status Active | Lead Spacing 0.098" (2.50mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm) |
Voltage - Rated 16 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -40°C ~ 85°C | Base Product Number |