72SXE82M
DigiKey Part Number
10-72SXE82M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
72SXE82M
Description
CAP ALUM POLY 82UF 20% 72V TH
Customer Reference
Detailed Description
82 µF 72 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 28mOhm 1000 Hrs @ 125°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
49 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
980 mA @ 100 kHz
Type
Polymer
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
82 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
72 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
28mOhm