6TPS150MZD
DigiKey Part Number
10-6TPS150MZDTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-6TPS150MZDCT-ND - Cut Tape (CT)
10-6TPS150MZDDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6TPS150MZD
Description
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1411 (3528 Metric) 35mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
6TPS150MZD Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
35mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Panasonic Industry
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Capacitance
150 µF
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Voltage - Rated
6.3 V