4SVP560M
DigiKey Part Number
P16568TR-ND - Tape & Reel (TR)
P16568CT-ND - Cut Tape (CT)
P16568DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4SVP560M
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 4V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 4 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 13mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
4SVP560M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
226 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
4.52 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Capacitance
560 µF
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
4 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
13mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C