20SVPG33M
DigiKey Part Number
P18931TR-ND - Tape & Reel (TR)
P18931CT-ND - Cut Tape (CT)
P18931DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20SVPG33M
Description
CAP ALUM POLY 33UF 20% 20V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 20 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 27mOhm 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
20SVPG33M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
150 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Capacitance
33 µF
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
27mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C