16TQC100MD2
DigiKey Part Number
10-16TQC100MD2TR-ND - Tape & Reel (TR)
10-16TQC100MD2CT-ND - Cut Tape (CT)
10-16TQC100MD2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16TQC100MD2
Description
CAP TANT POLY 100UF 16V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 50mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
16TQC100MD2 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Part Status
Active
Capacitance
100 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated
16 V