EEA-GA1E100
DigiKey Part Number
P14488-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEA-GA1E100
Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEA-GA1E100 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
33 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
51.15 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.059" (1.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C