ECQ-E2104KF
DigiKey Part Number
EF2104-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-E2104KF
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC RADIAL
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Radial
EDA/CAD Models
ECQ-E2104KF Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.406" L x 0.228" W (10.30mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max)
0.370" (9.40mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
250V