CB1AHF-M-12V
DigiKey Part Number
CB1AHF-M-12V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB1AHF-M-12V
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 70A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Chassis Mount
Category
Must Release Voltage
1.2 VDC
Features
Sealed - Flux Protection
Mounting Type
Chassis Mount
Termination Style
Quick Connect - 0.250"/0.375"
Coil Current
150 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Coil Voltage
12VDC
Coil Power
1.8W
Contact Rating (Current)
70 A
Coil Resistance
80 Ohms
Switching Voltage
14VDC - Nom
Base Product Number
Must Operate Voltage
7 VDC