CB1AH-T-R-12V
DigiKey Part Number
CB1AH-T-R-12V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB1AH-T-R-12V
Description
CB RELAY HR 1 FORM A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Socketable
Category
Must Release Voltage
1.2 VDC
Features
Resistor, Sealed - Fully
Mounting Type
Socketable
Termination Style
Plug In, Quick Connect - Multiple Sizes
Coil Current
134 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Coil Voltage
12VDC
Coil Power
1.6W
Contact Rating (Current)
40 A
Coil Resistance
89.5 Ohms
Switching Voltage
14VDC - Nom
Base Product Number
Must Operate Voltage
7 VDC