CB1AH-T-D-P-24V
DigiKey Part Number
CB1AH-T-D-P-24V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB1AH-T-D-P-24V
Description
CB RELAY HR 1 FORM A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Category
Must Operate Voltage
14 VDC
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Must Release Voltage
2.4 VDC
Series
Operate Time
15 ms
Packaging
Bulk
Features
Diode, Sealed - Fully
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Coil Type
Non Latching
Termination Style
PC Pin
Coil Current
58 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Coil Voltage
24VDC
Contact Material
Silver Alloy, Cadmium Free
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Coil Power
1.4W
Contact Rating (Current)
20 A
Coil Resistance
411 Ohms
Switching Voltage
28VDC - Nom