CB1AF-M-12V
DigiKey Part Number
255-3735-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB1AF-M-12V
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Chassis Mount
Category
Must Release Voltage
1.2 VDC
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Operate Time
15 ms
Series
Release Time
15 ms
Packaging
Bulk
Features
Sealed - Flux Protection
Mounting Type
Chassis Mount
Coil Type
Non Latching
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current
117 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Coil Voltage
12VDC
Contact Material
Silver Alloy, Cadmium Free
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Coil Power
1.4W
Contact Rating (Current)
40 A
Coil Resistance
103 Ohms
Switching Voltage
14VDC - Nom
Base Product Number
Must Operate Voltage
7 VDC