CB1-T-R-12V
DigiKey Part Number
255-5269-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB1-T-R-12V
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
Detailed Description
Automotive Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Socketable
Category
Must Release Voltage
1.2 VDC
Features
Resistor, Sealed - Fully
Mounting Type
Socketable
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current
134 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Coil Voltage
12VDC
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Coil Power
1.6W
Contact Rating (Current)
40 A
Coil Resistance
89.5 Ohms
Switching Voltage
14VDC - Nom
Base Product Number
Must Operate Voltage
7 VDC