CB1-R-M-24V | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-3411-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CB1-R-M-24V |
Description | RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 24V |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Automotive Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Chassis Mount |
Datasheet | Datasheet |
Category | Must Release Voltage 2.4 VDC |
Manufacturer Panasonic Electric Works | Operate Time 15 ms |
Series | Release Time 15 ms |
Packaging Tube | Features Resistor, Sealed - Fully |
Part Status Active | Mounting Type Chassis Mount |
Coil Type Non Latching | Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
Coil Current 84 mA | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Coil Voltage 24VDC | Contact Material Silver Alloy, Cadmium Free |
Contact Form SPDT (1 Form C) | Coil Power 2W |
Contact Rating (Current) 20 A | Coil Resistance 287 Ohms |
Switching Voltage 28VDC - Nom | Base Product Number |
Must Operate Voltage 14 VDC |