CA1A-12V-C-5 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-5273-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CA1A-12V-C-5 |
Description | RELAY AUTOMOTIVE SPST 30A 12V |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Automotive Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Socketable |
Datasheet | Datasheet |
Category | Must Operate Voltage 8 VDC |
Manufacturer Panasonic Electric Works | Must Release Voltage 0.6 VDC |
Series | Operate Time 10 ms |
Packaging Bulk | Release Time 10 ms |
Part Status Active | Mounting Type Socketable |
Coil Type Non Latching | Termination Style Plug In |
Coil Current 150 mA | Operating Temperature -30°C ~ 80°C |
Coil Voltage 12VDC | Contact Material Silver Alloy, Cadmium Free |
Contact Form SPST-NO (1 Form A) | Coil Power 1.8W |
Contact Rating (Current) 30 A | Coil Resistance 80 Ohms |
Switching Voltage 16VDC - Max | Base Product Number |