OD8025-12HB02A
DigiKey Part Number
1053-1417-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD8025-12HB02A
Description
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 40.0 CFM (1.12m³/min) 3 Wire Leads
EDA/CAD Models
OD8025-12HB02A Models
Category
Noise
35.0dB
Mfr
Power (Watts)
1.8 W
Termination
3 Wire Leads
Operating Temperature
-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.180A
Air Flow
40.0 CFM (1.12m³/min)
Static Pressure
0.150 in H2O (37.3 Pa)
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
65000 Hrs @ 45°C