OD8015-24HB01A
DigiKey Part Number
1053-OD8015-24HB01A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD8015-24HB01A
Description
FAN AXIAL 80X15MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 31.0 CFM (0.868m³/min) 3 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
34.2dB(A)
Series
Power (Watts)
2.4 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
15.00mm
Current Rating (Amps)
0.100A
Air Flow
31.0 CFM (0.868m³/min)
Voltage Range
15 ~ 26VDC
Static Pressure
0.110 in H2O (27.4 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 45°C