OD6010-24LB
DigiKey Part Number
1053-OD6010-24LB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD6010-24LB
Description
Thermal Products
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 14.3 CFM (0.400m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
28.1dB(A)
Series
Power (Watts)
1.6 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
10.50mm
Current Rating (Amps)
0.070A
Air Flow
14.3 CFM (0.400m³/min)
Voltage Range
14 ~ 26.4VDC
Static Pressure
0.080 in H2O (19.9 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C