OD4020-24HSS
OD4020-24HSS
OD4020-24HSS
DigiKey Part Number
1053-1220-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD4020-24HSS
Description
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 40mm L x 40mm H Sealed Sleeve 9.0 CFM (0.252m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
OD4020-24HSS Models
Category
Noise
32.1dB(A)
Mfr
Power (Watts)
1.72 W
Termination
2 Wire Leads
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Current Rating (Amps)
0.090A
Width
20.00mm
Voltage Range
14 ~ 26.4VDC
Air Flow
9.0 CFM (0.252m³/min)
Static Pressure
0.320 in H2O (79.7 Pa)
Bearing Type
Sealed Sleeve
Lifetime @ Temp.
45000 Hrs @ 45°C