OD4010-24HB01A
OD4010-24HB01A
OD4010-24HB01A
DigiKey Part Number
1053-1209-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD4010-24HB01A
Description
FAN AXIAL 40X10.5MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 9.2 CFM (0.258m³/min) 3 Wire Leads
EDA/CAD Models
OD4010-24HB01A Models
Category
Noise
33.4dB
Mfr
Power (Watts)
1.45 W
Termination
3 Wire Leads
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Weight
0.441 lb (200.00 g)
Width
10.50mm
Current Rating (Amps)
0.060A
Air Flow
9.2 CFM (0.258m³/min)
Voltage Range
21.6 ~ 26.4VDC
Static Pressure
0.200 in H2O (49.8 Pa)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 45°C