OD127AP-24HTB
DigiKey Part Number
1053-1173-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD127AP-24HTB
Description
FAN AXIAL 127X38.5MM 24VDC TERM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 127mm L x 127mm H Ball 140.0 CFM (3.92m³/min) 2 Terminals
Category
Noise
46.0dB
Mfr
RPM
Series
Termination
2 Terminals
Packaging
Box
Operating Temperature
-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Part Status
Active
Approval Agency
cURus, TUV
Voltage - Rated
Current Rating (Amps)
0.430A
Size / Dimension
Square - 127mm L x 127mm H
Voltage Range
12 ~ 27.6VDC
Width
38.50mm
Material - Frame
Aluminum
Air Flow
140.0 CFM (3.92m³/min)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Static Pressure
0.410 in H2O (102.1 Pa)
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 45°C