OD1238-24MB
DigiKey Part Number
1053-1458-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD1238-24MB
Description
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 95.0 CFM (2.66m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD1238-24MB Models
Category
Noise
41.0dB
Mfr
Power (Watts)
6 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
0.72 lb (326.59 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.230A
Air Flow
95.0 CFM (2.66m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.230 in H2O (57.3 Pa)
Material - Blade
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
65000 Hrs @ 45°C