OD1238-24HHB
DigiKey Part Number
1053-1476-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD1238-24HHB
Description
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 154.0 CFM (4.31m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
OD1238-24HHB Models
Category
Noise
52.0dB
Mfr
Power (Watts)
14.4 W
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Operating Temperature
-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Current Rating (Amps)
0.600A
Width
38.00mm
Voltage Range
12 ~ 28VDC
Air Flow
154.0 CFM (4.31m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.570 in H2O (142.0 Pa)
Material - Blade
Lifetime @ Temp.
65000 Hrs @ 45°C