OD1238-12LBXC
DigiKey Part Number
1053-1152-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD1238-12LBXC
Description
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 150.0 CFM (4.20m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
OD1238-12LBXC Models
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
52.0dB
Series
Power (Watts)
10 W
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Approval Agency
cURus, TUV
Width
38.50mm
Current Rating (Amps)
0.870A
Air Flow
150.0 CFM (4.20m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Static Pressure
0.380 in H2O (94.6 Pa)
Material - Blade
Lifetime @ Temp.
65000 Hrs @ 45°C