OA254AN-11-1TB
DigiKey Part Number
1053-1058-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA254AN-11-1TB
Description
FAN AXIAL 254X89MM 115VAC TERM
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Round - 254mm Dia Ball 700.0 CFM (19.60m³/min) 2 Terminals
EDA/CAD Models
OA254AN-11-1TB Models
Category
Noise
65.0dB
Power (Watts)
70.0W
Series
RPM
2200 RPM
Operating Temperature
-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Voltage - Rated
115VAC
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Size / Dimension
Round - 254mm Dia
Weight
5.4 lbs (2.4 kg)
Width
89.00mm
Voltage Range
80 ~ 130VAC
Air Flow
700.0 CFM (19.60m³/min)
Static Pressure
0.531 in H2O (132.3 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C