OA172SAP-11-1TB
DigiKey Part Number
1053-1036-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA172SAP-11-1TB
Description
FAN AXIAL 172X50.8MM 115VAC TERM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H Ball 235.0 CFM (6.58m³/min) 2 Terminals
EDA/CAD Models
OA172SAP-11-1TB Models
Category
Noise
52.0dB
Power (Watts)
35.00W
Series
RPM
3200 RPM
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
115VAC
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Weight
2.6 lbs (1.2 kg)
Width
51.00mm
Voltage Range
80 ~ 130VAC
Air Flow
235.0 CFM (6.58m³/min)
Static Pressure
0.700 in H2O (174.4 Pa)
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C