SZBZX84C2V7ET1G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
onsemi
In Stock: 656 292
Datasheet
Parametric Equivalent
onsemi
In Stock: 14 400
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
Similar
Central Semiconductor Corp
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
Nexperia USA Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 9
Zener Diode 2.7 V 225 mW ±7% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
SZBZX84C2V7ET1G
DigiKey Part Number
SZBZX84C2V7ET1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SZBZX84C2V7ET1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
SZBZX84C2V7ET1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZBZX84C2V7ET1G
Description
DIODE ZENER 2.7V 225MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
50 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SZBZX84C2V7ET1G Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±7%
Package / Case
Power - Max
225 mW
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 1 V