SBC808-25LT1G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SBC808-25LT1G |
Description | TRANS PNP 25V 0.5A SOT23-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 41 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Bipolar (BJT) Transistor PNP 25 V 500 mA 100MHz 300 mW Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SBC808-25LT1G Models |
Category | Power - Max 300 mW |
Mfr | Frequency - Transition 100MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Part Status Active | Grade Automotive |
Transistor Type | Qualification AEC-Q101 |
Current - Collector (Ic) (Max) 500 mA | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 25 V | Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 700mV @ 50mA, 500mA | Supplier Device Package SOT-23-3 (TO-236) |
Current - Collector Cutoff (Max) 100nA (ICBO) | Base Product Number |
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 160 @ 100mA, 1V |