NVB095N65S3F
DigiKey Part Number
488-NVB095N65S3FTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NVB095N65S3FCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NVB095N65S3FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NVB095N65S3F
Description
SF3 FRFET AUTO 95MOHM D2PAK-3
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 36A (Tc) 272W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 860µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
66 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3020 pF @ 400 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
272W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
95mOhm @ 18A, 10V