NTMFS10N7D2C
DigiKey Part Number
488-NTMFS10N7D2CTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NTMFS10N7D2CCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NTMFS10N7D2CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTMFS10N7D2C
Description
MOSFET N-CH 100V 78A 8PQFN
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 78A (Tc) 83W (Tc) Surface Mount 8-PQFN (5x6), Power56
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 150µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
37 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2635 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
83W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
8-PQFN (5x6), Power56
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.2mOhm @ 28A, 10V