NTHL022N120M3S
DigiKey Part Number
5556-NTHL022N120M3S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTHL022N120M3S
Description
SILICON CARBIDE (SIC) MOSFET ELI
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 68A (Tc) 352W (Tc) Through Hole TO-247-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.4V @ 20mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
139 nC @ 18 V
Vgs (Max)
+22V, -10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3130 pF @ 800 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
352W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
18V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
30mOhm @ 40A, 18V