NTH4L028N170M1
DigiKey Part Number
5556-NTH4L028N170M1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTH4L028N170M1
Description
SIC MOSFET 1700 V 28 MOHM M1 SER
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1700 V 81A (Tc) 535W (Tc) Through Hole TO-247-4L
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.3V @ 20mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
200 nC @ 20 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
+25V, -15V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4230 pF @ 800 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
535W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1700 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247-4L
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
20V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
40mOhm @ 60A, 20V