NTD25P03LT4G
DigiKey Part Number
NTD25P03LT4GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NTD25P03LT4GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NTD25P03LT4GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTD25P03LT4G
Description
MOSFET P-CH 30V 25A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 30 V 25A (Ta) 75W (Tj) Surface Mount DPAK
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
20 nC @ 5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±15V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1260 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
75W (Tj)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DPAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4V, 5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
80mOhm @ 25A, 5V